Τι θα δούμε στο Φεστιβάλ Αθηνών 2017 | Πρόγραμμα συναυλιών & Παραστάσεων σε όλους τους χώρους!

Έχοντας ως βασική θεματική τον «Ξένο» το Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2017, παρουσίασε το νέο του πρόγραμμα, το οποίο χαρακτηρίζεται από έντονες δράσεις, ενδιαφέρουσες μετακλήσεις και ποικιλία.

 

Όλες οι δημοσιεύσεις σχετικά με το Φεστιβάλ Αθηνών:

Προφεστιβαλικές Εκδηλώσεις::

- Bob Festival (ΠΕΙΡΑΙΩΣ E, H,) 22-28/5

- ΚΗΠΟΣ party έναρξης 27/5

- Ομάδα Sound acts, Sound Acts 2017 (ΠΕΙΡΑΙΩΣ Β) 26-28/5

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260:

ΧΩΡΟΣ: Δ

- Χρήστος Θεοδωρίδης – Ορχήστρα των Μικρών Πραγμάτων, Η σφαγή των Παρισίων, του Κρίστοφερ Μάρλοου 1- 4/6

- Αφσανέχ Μαχιάν – Shieveh Theatre Company, Από το υπόγειο στην ταράτσα, της Μαχίν Σαντρί 8-9/6

- Ζυλιέν Γκοσλέν – Si vous pouviez lécher mon cœur Les Particules élémentaires /Τα στοιχειώδη σωματίδια, του Μισέλ Ουελμπέκ 29-30/6

- Γεωργία Μαυραγάνη – Εταιρεία Θεάτρου Χάπι Εντ, Ξαφνικά πέρυσι το καλοκαίρι / Τέννεσση Γουίλλιαμς 4-5/7

- Χόφες Σέχτερ, Grand Finale 8-9/7

- Δημήτρης Κουρτάκης, Αποτυχημένες απόπειρες αιώρησης στο εργαστήριό μου, σύνθεση κειμένων βασισμένη σε πεζά του Σάμιουελ Μπέκετ 18-20/7

ΧΩΡΟΣ: Η

- Μάρτα Γκουρνίτσκα, The Hymn to Love / O ύμνος στον έρωτα 1- 2/6

- Νικίτα Μιλιβόγεβιτς, Το γεφύρι του Δρίνου, βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Ίβο Άντριτς 9-10/6

- Μίλο Ράου – International Institute of Political Murder, Empire / Αυτοκρατορία 15-16/6

- Σύνδεσμος Χορού, Rapidly becoming 19-20/6

- Βασίλης Νούλας – Nova Melancholia, Θερμά θαλάσσια λουτρά, βασισμένο σε διηγήματα του Η.Χ. Παπαδημητρακόπουλου 24-25/6

- blitz, Το Ινστιτούτο της παγκόσμιας μοναξιάς, εμπνευσμένο από το «Μαγικό βουνό» του Τόμας Μαν 30/6-1/7

- Μαρλένε Μοντέιρο Φρέιτας – P.OR.K, Bάκχες: πρελούδιο κάθαρσης 5-6/7

- Ένκε Φεζολλάρι, Ορκισμένη παρθένα της Ελβίρας Ντόνες 13-14/7

- Ντοροτέ Μυνιανεζά – Compagnie Kadidi, Unwanted /Ανεπιθύμητα 18-19/7

ΧΩΡΟΣ: Ε

- Ευριπίδης Λασκαρίδης, Τιτάνες 6-8/6

- Κατερίνα Ανδρέου, A Kind of Fierce 10-11/6

- Ιωάννα Πορτόλου – Ομάδα GriffÓn, Πορνό 15-17/6

- Φωτεινή Παπαδόδημα, Όταν σε λίγο κατεβήκαμε στη θάλασσα, μια μουσική παράσταση με αφετηρία την ομηρική Οδύσσεια 21-23/6

- Μαρία Πανουργιά, Ο Θρύλος του Αγίου Κάρτακ και το μικρό λουλούδι Βασισμένο στον «Θρύλο του αγίου Πότη» του Γιόζεφ Ροτ 27-29/6

- Αναστασία Βαλσαμάκη, Sync 2- 3/7

- Ζωή Χατζηαντωνίου, Οι προεδρίνες, του Βέρνερ Σβαμπ 7-9/7

ΧΩΡΟΣ Β

- Λενιώ Κακλέα, A Hand’s Turn 1-4/6, 7-11/6, 14-18/6, 21-25/6, 28-30/6, 1/7

- Forced Entertainment, Complete Works: Table Top Shakespeare / Όλος ο Σαίξπηρ σ’ ένα τραπέζι 1-9/6

- Νίκος Χατζόπουλος, Ο αλαβροστοισειώτης του Παύλου Λιασίδη 15-18/6

- Ex Silentio - σύνολο παλαιάς μουσικής, Νύμφες, ξωτικά, νεράιδες και ποιμένες 25/6

- Μέτε Ίνγκβαρτσεν, 69 Positions 1-3/7

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΦΟΛΚΣΜΠΥΝΕ

Ρενέ Πόλλες - Φόλκσμπύνε Σ’ αγαπώ, αλλά επέλεξα την αποδραματοποίηση, ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260, ΠΡΟΑΥΛΙΟ Η 17-18/6

Μάστερκλας με τον Χανς-Τις Λέμαν «Το μεταδραματικό θέατρο, ο Ρενέ Πόλλες και η βερολινέζικη Φόλκσμπύνε», Βιβλιοθήκη ΑΣΚΤ 18/6

Φρανκ Κάστορφ - Φόλκσμπύνε Ο Παίκτης / Φιόντορ Ντοστογιέφσκι ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260, ΚΤΙΡΙΟ Δ 19- 20/6

Σούμαν – Ο Έρωτας του ποιητή ή «Η επιστροφή των έφιππων πτωμάτων», περφόρμανς, ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260, ΠΡΟΑΥΛΙΟ Η 19/6

Συναυλία Goshawk, ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260, ΠΡΟΑΥΛΙΟ Η 19/6

Προβολή της ταινίας "Bad Decisions” του Ρενέ Πόλλες, ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260, ΠΡΟΑΥΛΙΟ Η 20/6

Μάρκους Έρν – Bergmann in Uganda (βίντεο εγκατάσταση), ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260, ΠΡΟΑΥΛΙΟ Η 20/6

Χέρμπερτ Φριτς – Φόλκσμπύνε Murmel Murmel – Μουρμουρητό / Ντίτερ Ροτ ΘΕΑΤΡΟ ΟΛΥΜΠΙΑ, Ακαδημίας 59, Αθήνα 23-24/6

ΚΗΠΟΣ

- Stand Up Comedy, Summer Comedy Party 5/6

- Ανδριάνα Μπάμπαλη – Quarderinas Quartet Από τη Δύση ως την Άπω Ανατολή 6/6

- Nίνα Λοτσάρη – Opera Chaotique, Καμπαρέ Τρούμπα: από τα λιμάνια του κόσμου στο λιμάνι του Πειραιά 7/6

- String Demons, The Athens Demon Concert 11/6

- Δαυίδ Ναχμίας, Στον καιρό της Αθήνας 12/6

- Athens Open Air Film Festival, Ν.Τζόρνταν, Η παρέα των λύκων (1984) 13/6

- Τακίμ, Γιατί, γλυκό μου sweet heart. Τζαζ και χιτζάζ: από το Έλις Άιλαντ στο Σικάγο 14/6

- Day/Night Jazz Session, Διήμερος Μαραθώνιος ελληνικής τζαζ σκηνής

- Νext Step Quintet, George Kontrafouris Trio, Χάρης Λαμπράκης Quartet 22/6

- Ziad Rajab Trio, Adedeji Adetayo Presents Afreekanism, Ηaig Yazdjian Quartet 23/6

- Κώστας Βόμβολος, Homesickness Blues: οι Έλληνες στο υπόγειο της Αμερικής 2 & 3/7

 

Α:

Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης, Μια άλλη ζωή: ανθρώπινες ροές, άγνωστες Οδύσσειες 22/5-30/6

Γιούλιαν Ρόζεφελντ, Μανιφέστο 1/6 - 19/7

Γουίλλιαμ Κέντριτζ, Παίξτε τον χορό ακόμα πιο γλυκά 

*λεπτομέρειες για τον χώρο και την ημερομηνία διεξαγωγής θα ανακοινωθούν σύντομα

 

ΘΕΑΤΡΟ ΟΛΥΜΠΙΑ, Ακαδημίας 59, Αθήνα:

- Νίκος Ξυδάκης , Όλα τα δειλινά του κόσμου 8/6

- Σίμος Κακάλας – Εταιρεία Θεάτρου Χώρος Greek Freak - all star game 12-14/6

- Λένια Ζαφειροπούλου – Αντρέι Χόβριν, Transit Songs, ένα ρεσιτάλ μπροστά από ένα ποιητικό τοπίο 16/6

- Stile Antico, In a Strange Land 18/6

- Στέφανος Νάσος - Απόστολος Παληός, Συναυλία μουσικής δωματίου 26/6

- Φίλιππος Τσαλαχούρης – Χορωδία Σπουδαστών του Ωδείου Αθηνών – Sofia Sinfonietta, ...ο πόνος του πολέμου, το πένθος και η φυγή 5/7

- ARTéfacts Εnsemble, Zapping - Αφιέρωμα στον Φρανκ Ζάππα 9/7

 

Εθνικό Θέατρο - REX / Σκηνή Κοτοπούλη, Πανεπιστημίου 48, Αθήνα:

- Ergon Ensemble, Madness 24/6

- RootlessRoot/Λίντα Καπετανέα–Jozef Frucek, When the dogs assailed their masters 27-29/6

- Λίλο Μπάουρ, Το κορίτσι που πέφτει, πέφτει, πέφτει, εμπνευσμένο από διηγήματα του Ντίνο Μπουτζάτι 3-5/7

 

Εθνικό Θέατρο, Αίθουσα Εκδηλώσεων, Αγίου Κωνσταντίνου 22-24, Αθήνα:

Γιάννης Παρασκευόπουλος – ΚΘΒΕ, Festen / Οικογενειακή γιορτή, βασισμένο στην ταινία του Τόμας Βίντερμπεργκ 6-9/7

 

Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, Λεωφόρος Συγγρού 107-109, Αθήνα:

- Ρομέο Καστελλούτσι – SocÌetas Raffaello Sanzio, Democracy in America 30/6 - 2/7

- Ρόμπερτ Γουίλσον – Μιχαήλ Μπαρίσνικοφ, Letter to a Man / Γράμμα σ’ έναν άντρα, βασισμένο στα ημερολόγια του Νιζίνσκι 10-13/7

 

BIOS, Πειραιώς 84, Αθήνα:

- Kinkaleri, Real Good Time / All! 21-22/6 

- Πέρε Φάουρα, Sweet Fever 16-17/7

 

ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ, Οδός Διονυσίου Αρεοπαγίτου, Αθήνα:

- Εθνική Λυρική Σκηνή, Μαντάμα Μπαττερφλάι 31/5, 2,3,4 &7/6

- Eddie Izzard, Force Majeure 10/6

- Θάνος Μικρούτσικος, Τα πιο ωραία μου τραγούδια θα σου πω 13/6

- Imany in concert 15/6

- Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης - Βασίλης Βαρβαρέσος 17/6

- Μαρία Φαραντούρη - Πέρα από τα σύνορα / Συνάντηση με τους Μαρία ντελ Μαρ Μπονέτ – Τζιχάν Τούρκογλου – Άνια Λέχνερ 19/6

- Λουντοβίκο Εϊνάουντι, Elements 20/6

- Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα ΕΡΤ 21 Ιουνίου: Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής 21/6

- Καμεράτα - Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής, Sweeney Todd/Σουήνυ Τοντ– ο δαιμόνιος κουρέας της Φλητ στρητ 25,26/6

- Οι μουσικές της Κρήτης 28/6

-20 χρόνια Εστουδιαντίνα, Μη μου γράφεις γράμματα 30/6

- 80 Χρόνια Πανεπιστήμιο Αθηνών 1/7

- Βυζαντινός Χορός «Τρόπος» – Σωκράτης Σινόπουλος – Σύνολο Τούρκων τραγουδιστών – Κουντσί Εργκιουνέρ 3/7

- Kρατική Oρχήστρα Aθηνών, Θωρηκτό Ποτέμκιν 5/7

- Φιλαρμονική της Αγίας Πετρούπολης: Γιούρι Τεμιρκάνοφ Έργα Ρίμσκι-Κόρσακοφ, Τσαϊκόφσκι, Ραχμάνινοφ, Στραβίνσκι 6-7/7

- Αφιέρωμα στον Μανώλη Ρασούλη, Όλα σε θυμίζουν... 9/7

- Γιαν Τιρσέν, Solo in Concert 13/7

- Κρατική Ορχήστρα Αθηνών: Μάρτα Άργκεριχ – Θεοδοσία Ντόκου 15/7

 

Εθνική Λυρική Σκηνή:

- Τροβατόρε / Τροβαδούρος του Τζουζέππε Βέρντι 21,23,25,27/7

- Wim Mertens Ensemble 30/7

- Sistema Europe Youth Orchestra 1/8

ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ – ΑΘΗΝΑ

ΜΙΚΡΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΑΘΗΝΩΝ, Πεσμαζόγλου 1, Αθήνα

- Αντώνης Κουτρουμπής – Ομάδα Πλεύσις, Στο στόμα του λύκου 23-26/6

- Γιάννης Σκουρλέτης – bijoux de kant, Οι κόρες, η νέα ποιητική της Αθήνας 30/6-3/7

 

ΑΓΓΛΙΚΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, Φιλελλήνων 29, Αθήνα

Χριστίνα Μαξούρη, 20+1 μεταπολεμικά λαϊκά τραγούδια με μπαρόκ ορχήστρα 27-29/6

 

ΠΑΛΑΙΟ ΕΛΑΙΟΥΡΓΕΙΟ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ, Παραλία Ελευσίνας

Έλλη Παπακωνσταντίνου – ODC Ensemble, Λουιζέττα: το καμαρίνι μιας επανάστασης 22-25/6

ΠΛΑΤΕΙΑ ΟΜΟΝΟΙΑΣ

ομάδα όχι παίζουμε – UrbanDig Project, Στάση Ομόνοια [ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΧΩΡΟΙ - ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ] 20-25/6

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ 

Θοδωρής Γκόνης, Εθνικός Κήπος - Περίπατος μαθητείας και αλητείας [ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΧΩΡΟΙ - ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ] 22-26/6

ΠΝΥΚΑ

Μαργαρίτα Αμαραντίδη – Homo Ludens Theatre,Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας του Γουίλλιαμ Σαίξπηρ [ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΧΩΡΟΙ - ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ] 21-23/6

ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΣ

Άννα Τζάκου – Ομάδα Γεωποιητική, 277 μέτρα [ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΧΩΡΟΙ - ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ] 3,10,17,24/6

ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΧΩΡΟΙ ΑΘΗΝΑΣ

Βιτόρια Κωτσάλου, Day Οut of Time [ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΧΩΡΟΙ - ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ] 24/6

ΣΤΟΑ ΜΠΡΟΝΤΓΟΥΑΙΗ – 21ο ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΕΛΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ

Mkultra-Γκίγκη Αργυροπούλου, After lives [ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΧΩΡΟΙ - ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ] 26 - 29/6

ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ , Ιερά Οδός 75

Μαρία Σάββα – Εταιρεία Θεάτρου Παίκτες, Το ξύπνημα της μνήμης. Παιδιά-πρόσφυγες του ελληνικού Εμφυλίου 27-30/6

ΠΑΛΑΙΟΣ ΑΤΜΟΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΔΕΗ ΝΕΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ,

Σολωμού και Δημ. Φαληρέως 1, Νέο Φάληρο Αγγελική Γκιργκινούδη – Vice Versa, Πεντηκοστή του Ντέιβιντ Έντγκαρ 23,24,25,28,29,30/6

ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ -ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Γεφυρώνοντας τις διαφορετικότητες

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΛΙΠΑΣΜΑΤΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ, Γρ. Λαμπράκη 2, Δραπετσώνα

Ελένη Κυραμαργιού - Ομάδα Παιχνιδιού «Από το μηδέν στο άπειρο», Παίζοντας με την Ιστορία 9/6

ΣΤΑΘΜΟΣ ΗΣΑΠ – ΔΘΠ, Πλατεία Οδησσού και Ναυαρίνου, Πειραιάς

Βάσια Βαλκανιώτη, Ορίζοντες δρόμου 10/6 

ΣΠΙΤΙΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ειρήνη Μαργαρίτη, Οι Πειραιώτες ανοίγουν τα σπίτια τους

• «Μια φορά κι έναν αλλιώτικο καιρό...»
ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ, Μεσολογγίου 74, Νίκαια 10-11/6

• «Ιδιαίτερα μαθήματα αρμονίας»
ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, Γρ. Λαμπράκη 55, Πειραιάς 17-18/6

• «... Το σπίτι μας θα έχει διάφανους τοίχους...»
ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟΝ ΡΕΝΤΗ, Εδέσσης 12, Αγ. Ιωάννης Ρέντη 24/6

ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ανθή Γουρουντή, Κώστας Νούρος : Ξένος δύο φορές, Παράσταση σε ταβέρνες «ΡΕΒΑΙΖΙ», Θερμοπυλών 28, Πειραιάς 10-11/6

«ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟΣ», Αγ. Γεωργίου 76, Κορυδαλλός 12,19/6 

«ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ», Ελ. Βενιζέλου 166, Κερατσίνι 15-16/6

Γιάννης Γονατίδης - Χρήστος Χρυσανθόπουλος / Αρχείων Τάξις, Πειραιολογία

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ, Λεωφ. Ηρώων Πολυτεχνείου 32, Πειραιάς 3/6 & 25/6

ΜΑΡΙΝΑ ΖΕΑΣ (ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ), Λεωφ. Φρεαττύδος, Ακτή Θεμιστοκλέους, Πειραιάς 11/6

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ, Πλατεία Αλεξάνδρα, Πειραιάς 15/6

ΠΑΡΚΟ ΔΗΛΑΒΕΡΗ, Πάρκο Δηλαβέρη 22/6

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ, Ασκληπιού 48, Πειραιάς 23/6

ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΑ ΝΙΚΑΙΑΣ, Κύπρου και Προύσσης, Νίκαια 29/6

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ , Κολοκοτρώνη & Βας. Γεωργίου Α’, Πειραιάς

Άρια Μπουμπάκη, dance meetings (piraeus version) 12-16/6

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΝΑΡΗ, Πλατεία Κανάρη, Πειραιάς

Σεβαστή Στρογγυλού - Ενιαίο Λύκειο Καμινίων, Καπέλων δρώμενα 13-14/6

Νίκος Διαμαντής - Τμήμα Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ, Bridging Diversities Bridging Diversities / Με άλλα μάτια ΔΙΑΒΑΣΗ, Ηρώων Πολυτεχνείου, Βασιλέως Γεωργίου Α’, Πειραιάς 12-13/6

Bridging Diversities / Mε άλλα μάτια ΤΡΟΥΜΠΑ – ΧΩΡΟΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ, Φίλωνος 68, Πειραιάς 19,21,22/6

Bridging Diversities / Rethink Recycling ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΠΕΙΡΑΙΑΣ, Γρηγορίου Λαμπράκη και Ελευθερίου Βενιζέλου, Πειραιάς 20/6

Bridging Diversities / Rethink Recycling ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Α’ ΠΕΙΡΑΙΑΣ, Κολοκοτρώνη και Βασιλέως Γεωργίου Α’, Πειραιάς 23/6

Άννα Τσίχλη – Χριστίνα Ζώνιου – Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, Έρωτας ή Τίποτα. Ιστορίες του Πειραιά Άκου μικρέ

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΛΙΠΑΣΜΑΤΩΝ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ, Γρ. Λαμπράκη 2, Δραπετσώνα. Trafφυγειν 26,27/6

ΠΛΑΤΕΙΑ ΙΠΠΟΔΑΜΙΑΣ, Αντιστάσεως 35-37, Πειραιάς 26,27/6

843-Πράσινη Γραμμή

ΣΤΑΘΜΟΣ ΗΣΑΠ 28,29/6

Μονόλογοι από το Αιγαίο

ΠΕΙΡΑΪΚΗ, Ακτή Θεμιστοκλέους 54, Πειραιάς 28,29/6

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ , Λεωφ. Ηρώων Πολυτεχνείου 32

Αποστολία Παπαδαμάκη, In the Eyes of God – Ολονυχτία 17/6

ΠΛΑΖ ΒΟΤΣΑΛΑΚΙΑ

Ντουέτο Κριστόφ Κα Ρολ, Στη σκιά των ήχων / Ηχητική βιβλιοθήκη με αφηγήσεις ονείρων 20-23/6

Χρήστος Χρυσόπουλος - Ανοιχτό Σχολείο Μεταναστών Πειραιά, Κοινός Τόπος

ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ,

Νήσου Κω και Αγίων Αναργύρων, Πειραιάς 23/6

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΠΕΙΡΑΙΑ, Δημοσθένους 9, Πειραιάς 30/6

ΝΑΥΠΗΓΟΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΙΚΉ ΖΩΝΗ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ Λεωφόρος Δημοκρατίας, Πέραμα

Κωνσταντίνος Μίχος, Ιφιγένεια εν Αυλίδι 25/6

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ, Λεωφ. Ηρώων Πολυτεχνείου 32
Μάνια Παπαδημητρίου, B.ound, Το σκηνικό που φοβάται, της Christiana Lambrinidis 27/6 – 2/7

ΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΑΣΤΙΚΗΣ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
Χρήστος Οικονόμου-Γιάννης Χρυσούλης, Διαδρομές 27-30/6

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜE ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ Περιβάλλοντος & Πολιτισμού (ΕΛΛΕΤ) – Πολιτιστικά δρώμενα στο Ιστορικό Κέντρο Στα βήματα της Δημοκρατίας: περίπατος με εκκίνηση τη Στοά του Αττάλου 12 & 20/6

Περίπατος στους ιστορικούς λόφους της Αθήνας με τον καθηγητή Μανόλη Κορρέ 14/6

Ρωμιοί & άλλοι συνθέτες της Οθωμανικής Περιόδου - Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης 16/6

Παραστάσεις Καραγκιόζη – Ηλίας Καρελλάς Καραγκιοζούπολη – Ο Καραγκιόζης και η Ανακύκλωση 22/6

Φιλοσοφικός Περίπατος στην Ακαδημία Πλάτωνος συντροφιά με τον καθηγητή Παύλο Καλλιγά 28/6

 

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΘΕΑ*
Καλλιτεχνικές δράσεις στον δημόσιο χώρο 

*λεπτομέρειες για τον χώρο και την ημερομηνία διεξαγωγής θα ανακοινωθούν σύντομα

ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ
Νέο ελληνικό θέατρο στο Τρίτο Πρόγραμμα της ΕΡΑ Γιάννης Κωνσταντινίδης, Ο οικοδιδάσκαλος ή το δικαίωμα στην αμεριμνησία ΡΑΔΙΟΜΕΓΑΡΟ ΕΡΤ, Λεωφ. Μεσογείων 432, Αγ. Παρασκευή 19/6

 

Επιδαυρος:

ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

- Τσέζαρις Γκραουζίνις-Κ.Θ.Β.Ε., Επτά επί Θήβας του Αισχύλου 30/6,1/7

- Σταύρος Τσακίρης,Οιδίπους επί Κολωνώ του Σοφοκλή 7-8/7

- Έκτορας Λυγίζος – ΔΗΠΕΘΕ Λάρισας, Βάκχες του Ευριπίδη 14-15/7

- Κωνσταντίνος Αρβανιτάκης-Εθνικό Θέατρο, Ειρήνη του Αριστοφάνη 21-22/7

- Κατερίνα Ευαγγελάτου-Εθνικό Θέατρο, Άλκηστη του Ευριπίδη 28-29/7

- Μαριάννα Κάλμπαρη- Θέατρο Τέχνης-ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων, Μήδεια του Ευριπίδη 4-5/8

- Άρης Μπινιάρης-Θ.Ο.Κ., Πέρσες του Αισχύλου 11-12/8

- Γιορτή λήξης, Εδώ ειν’ αλώνι για χορό!... 19/8

Το Φεστιβάλ Επιδαύρου τιμά τη μουσικοχορευτική παράδοση του Μοριά

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

- Δημήτρης Καραντζάς, Μήδεια του Ευριπίδη 30/6-1/7

- Ιώ Βουλγαράκη-ΠΥΡ, Άφιξις Με αφετηρία τη Μνηστηροφονία από την ομηρική Οδύσσεια 7-8/7

- Παντελής Δεντάκης Κύκλωπας του Ευριπίδη 21-22/7

- Olivier Py Προμηθέας Δεσμώτης – Ικέτιδες του Αισχύλου 4-5/8

 

ΑΡΧΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Μάρθα Φριντζήλα, Βάκχες: μια του Ευριπίδη (στο πλαίσιο του Λυκείου Επιδαύρου) 19/7

 

Ευρετήριο

  • Συναυλίες, Lives, Προγράμματα

    Θέατρο

Έξυπνη αναζήτηση:

Που εμφανίζεται ο κάθε ηθοποιός ή τραγουδιστής;


"Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα" = Δεν υπάρχουν προγραμματισμένες εμφανίσεις του καλλιτέχνη